ΕίσοδοςΠολεμικού Μουσείου

Επίσκεψη στο Πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης

Την Τρίτη 7/ 2/2017 οι μαθητές των Δ΄, Ε΄& ΣΤ΄ του Σχολείου μας και οι εκπαιδευτικοί των τάξεων επισκεφτήκαμε το Πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης.

Πληροφορίες

Ο χώρος φιλοξενεί στις συλλογές του περισσότερα από 10.000 κειμήλια ανασυνθέτοντας τη νεότερη και σύγχρονη ιστορία της Ελλάδος. Ξεκινώντας από την προεπαναστατική περίοδο και φτάνοντας μέχρι την εμπλοκή στην Κύπρο το 1974, ο επισκέπτης έχει την ευκαιρία να βιώσει την Ελληνική Επανάσταση, τους Βαλκανικούς Πολέμους καθώς και τους δύο Παγκόσμιους Πολέμους. Σε αυτό το ιστορικό πλαίσιο συναντάει κειμήλια των κρατών που συμμετείχαν σε όλες τις ιστορικές περιόδους ως σύμμαχοι ή αντίπαλοι του ελληνικού στρατού.

Εντυπώσεις

Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν από τα εκθέματα και την ξενάγηση. Χαρακτηριστικά είπαν « Μάθαμε τόσα πολλά !!!! Το καλύτερο μάθημα Ιστορίας !!!!!!».

Φωτογραφικό υλικό

FOTO NTINA 415