Αγαπητοί γονείς,

σύμφωνα με την ΚΥΑ Αριθμ. Δ1α/Γ.Π.οικ. 55254/ ΦΕΚ Β΄ 4187/10-09-2021, που εστάλη στις 13-9-2021 και αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του σχολείου, όταν υπάρχει επιβεβαιωμένο κρούσμα κορωνοϊού σε μία τάξη, εάν πρόκειται για μαθητή ή μαθητές χωρίς ιστορικό νόσησης το τελευταίο εξάμηνο, οι άλλοι μαθητές (όχι το κρούσμα ή τα κρούσματα) θα πρέπει να συνεχίζουν να προσέρχονται στο σχολείο με την παρακάτω απαραίτητη προϋπόθεση:

Να υποβάλλονται προηγουμένως χωρίς καθυστέρηση σε rapid test την ημέρα που εμφανίστηκε το κρούσμα ή την αμέσως επομένη, το οποίο θα παρέχεται χωρίς κόστος σε δημόσιους φορείς πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας, καθώς και την 7η ημέρα από την ημέρα που εμφανίστηκε το κρούσμα, επίσης χωρίς κόστος σε δημόσιο φορέα πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας.

Διευκρινίζεται ότι αποδεκτά είναι και τα rapid test που μπορεί να πραγματοποιηθούν ιδία δαπάνη σε ιδιωτικά εργαστήρια.

Τις υπόλοιπες ημέρες θα κάνουν κανονικά τα self-test, δηλαδή θα κάνουν 4 τεστ την εβδομάδα, 2 ράπιντ και 2 σελφ τεστ.

Κατά τις ημέρες προσέλευσης των μαθητών/τριών για τη διενέργεια εργαστηριακού διαγνωστικού ελέγχου κατά τα παραπάνω οριζόμενα καταχωρίζονται αλλά δεν προσμετρώνται απουσίες.

Διαχείριση κρούσματος κορωνοϊού