Την Παρασκευή, 8 Δεκεμβρίου 2023, οι μαθητές των Α΄ και Β΄ τάξεων τη συνοδεία των εκπαιδευτικών τους επισκέφθηκαν την Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Βέροιας και την Πυροσβεστική Υπηρεσία της πόλεως.

Το σχολείο μας συμμετέχει στο δίκτυο των σχολείων που επισκέπτεται κάθε μήνα η κινητή βιβλιοθήκη, όμως είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν αναλυτικά για την λειτουργία της βιβλιοθήκης όχι μόνο ως αναγνωστικής και δανειστικής, αλλά και για τις ποικίλες εκπαιδευτικές δραστηριότητες που οργανώνει με την χρήση ψηφιακών μέσων και εικαστικών/θεατρικών αναπαραστάσεων, συμμετέχοντας σε μία από αυτές. Συγκεκριμένα, εξερεύνησαν ένα «δάσος» με πλατάνια, οξυές, βελανιδιές και κωνοφόρα.

Εν συνεχεία, οι μαθητές κατευθύνθηκαν στον σταθμό της Πυροσβεστικής, όπου μίλησαν για τα είδη των πυρκαϊών και την πρόληψή τους, γνώρισαν από κοντά τον εξοπλισμό των πυροσβεστών και παρακολούθησαν μία αληθινή κατάσβεση!

Στην Βιβλιοθήκη και στην Πυροσβεστική Υπηρεσία