Υπό την επίνευση της Συμβούλου Εκπαίδευσης κας Κοτσακώστα Μαρίας και την καθοδήγηση των δασκάλων τους κ.κ. Μπεκιαρόπουλου Νικολάου και Ελευθεριάδη Δημητρίου, οι μαθητές των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων του σχολείου μας πραγματοποίησαν σήμερα το πείραμα του Ερατοσθένη του Κυρηναίου (276 – 194 π.Χ.), ώστε να υπολογίσουν την περιφέρεια του πλανήτη γη, συμμετέχοντας στην δράση της Πανελλήνιας Ένωσης Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝΕΚΦΕ).

Ήταν μία συναρπαστική πρακτική εφαρμογή των Μαθηματικών στον τομέα της Γεωφυσικής και της Αστρονομίας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι βάσει των υπολογισμών μας η περιφέρεια της γης είναι 40.581 χιλιόμετρα. Ο Ερατοσθένης, γύρω στο 240 π.Χ., την είχε υπολογίσει στα 39.690 χιλιόμετρα ενώ η πραγματική εκτιμάται με τις σύγχρονες μετρήσεις πως είναι 40.007,86 χιλιόμετρα!

Το πείραμα του Ερατοσθένους στο σχολείο μας